1.Bölge İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkan Adayı


Optisyen Ayhan DEMİRCAN

Şeffaflık İlkesi Esas Alınacak

Şeffaflık İlkesi Esas Alınacak

Düşünün bir yere aidat ödeyerek üye olmak zorundasınız. Sistemden isteyeceğiniz şeylerin başında sistemin işleyişi ve ödediğiniz aidatların nerelere gittiği hakkında bilgiye ulaşabilmeniz gelecektir.  

Sistem şeffaf ve ulaşılabilir olmalı.

Yapılan/yapılacak olan etkinlik ve faaliyetlerden tutun, yatırdığımız aidatları sistemin nereye harcadığına kadar dilediğimiz zaman görebilmeliyiz, bunun için de kimseden izin almamalıyız.

Geçmiş yıllarda yaşanan tecrübeler bize şunu gösterdi.
Bir yere üye olduğumuzda, herhangi bir konuyu sorguladığımızda dışlanıyor ve bizlere yeteri kadar bilgi verilmiyor. Örneğin; “sistemin yaptığı harcamaları görmek istiyorum” denildiğinde ‘’gel merkeze, derneğe ‘’ adı artık her neyse ‘’gösterelim’’ deniliyor. Bir şekilde gizli tutuluyor. Şimdi ben üye olduğum yere sorumun cevabını almak için 200 km yol gideceğim ve bu şekilde bir cevap alacağım öyle mi? Bunu yapmak zorunda mıyım? Kimin hakkını hukukunu sistem kimden saklıyorlar?

İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası yönetimine geçtiğimiz andan itibaren;
Sorgulamaya açık, her meslektaşımızın istediği bilgiyi anında gönderebileceği bir sistem kuracağız. Bir gözlükçü, Oda hakkında neyi sorgularsa sorgulasın, bu bilgiye kendisi hiç kimseden izin almadan ulaşabilecektir.

Üye gözlükçü meslektaşlarımız ‘’bu ay yapılacak olan etkinlik ve faaliyetleri harcanacak bütçeyi görmek mi  istiyor ‘’ kendisine hemen faaliyet raporları ve harcanması planlanan bütçe gösterilecek. Kendisinin itiraz hakkı açıkça değerlendirecek.
 

Böylece geçmişte yaşanılan mesleğe katkısı olmayan, gözlükçüler tarafından tepki çeken, gereksiz yurt dışı seyahatlerinden tutunda, yemekli otel toplantılarına kadar, hatta Odaya alınan araç gereçlere kadar bütün faaliyetler üye meslektaşlarımızın görebileceği kadar şeffaf olacaktır.

Netice itibariyle bizler sadece gözlükçüyü temsil etmeye adayız. Hiçbir gözlükçünün üzerinde o gözlükçüden daha üst makam ve mevkiye aday değiliz.
Bu şeffaflık ilkesiyle, bütün meslektaşlarımız seçtikleri mevcut yönetimimizi dilediği zaman sorgulayabilir, dilediği gibi eleştirebilir.

Bunu Paylaş