1.Bölge İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkan Adayı


Optisyen Ayhan DEMİRCAN

SOKAKTA SATILAN NUMARALI GÖZLÜKLER YASAKLANABİLİR Mİ?

Değerli Meslektaşlarım;

Yıllardır en çok şikâyet ettiğimiz konulardan bir tanesi de numaralı gözlüklerin sokakta, pazarda vs yerlerde satılmasıdır. Bildiğiniz gibi ülkemizde numaralı gözlük ve çerçeve satışı 5193 sayılı kanun gereği optisyen/gözlükçülere verilmiş bir haktır. Aslında bu satışların hepsi kanuna muhalefet ederek yapılmaktadır.

Bunca yıldır bu satışların engellenmesi adına bir şeyler yapıldı mı, yapıldıysa ne derece başarı sağlandığı ortada olduğu gibi hepimizce bilinmektedir.

PEKİ ODA SÜRECİNDE NELER YAPABİLİRİZ?

  • Öncelikle, geçtiğimiz yıllarda meslek örgütleri bu konuda neler yapmış ve başarısızlığın sebepleri incelenmeli araştırılmalı.
  • Asıl meselenin 5193 sayılı kanuna muhalefet etmek olduğundan sorunun kaynağı iyi çözümlenmeli. Bu gözlükleri bu ülkeye kimler getiriyor alenen deşifre edilmeli. Eğer bunu getiren kimseler optik sektörüne hizmet veren kimselerse bunu gözlükçü bilmeli ona göre hareket etmeli!
  • Bu hazır numaralı gözlüklerin insan sağlığına verdiği zararlar numune bir gözlükten yola çıkarak uzman kişilerce raporlanmalı. Bu raporlar topluma açık olarak (basın yolu vb yollarla) insanların bilinçlenmesi için paylaşılmalı. Aynı raporlar resmi birimlerle yapılacak olan çalışmalarda kullanılmalı.
  • Bu gözlüklerin hepsi gümrükten ülkemize giren ürünler. Bürokrasi yoluyla bunların gümrükten girişi engellenmek için mücadele edilmeli.

Kaçak yollarla ülkemize giren numaralı gözlüklerle mücadele;

  • Oda bünyesinde sadece bu tarz gözlüklerin satışının engellenmesi adına görevi sadece bu işler olan bir birim kurulmalı. Bu birimde mutlaka bir avukat da görev almalı.
  • Vatandaşlarımızın ve meslektaşlarımızın bu vb ürünleri şikayet edebilecekleri ‘’Şikayet Hattı’’ oluşturulmalı. Bir gözlükçü dükkanına ‘’hazır okuma gözlüğü satıyorum ‘’ diye giren bir kişinin kartı ve şikayeti bu şikayet hattı aracılığıyla Oda’nın ilgili birimine gönderilmeli.
  • Bölgemizde toptan hazır okuma gözlüğü satışı yapan yerler hakkında yetkili kurumlarla koordineli hareket edilerek denetlenmesi sağlanmalı. Bu denetlemeler bizzat Oda’nın ilgili birimi ile yürütülmeli takip edilmeli.
  • İlçe pazarlarında vb yerlerde satılan hazır numaralı gözlüklerin satışıyla ilgili belediyelerle işbirliği yapılabilinir. Belediyeler tüzel kişiliği olan yerel örgütlerdir. Bu konuda istikrarsız olacaklardır. Sürekli benzer çalışmalarla hatırlatılmalı ve sık sık ilçe sınırları içerisinde benzer ürünleri satan kimse ve dükkanlar şikâyet edilmelidir.

Bu maddeleri uzatmak daha ciddi çalışmalar yapmak mümkün.

Peki bunca şeyi kim yapacak?

Kısmet olurda meslektaşlarımız takdir ederse İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası seçimlerinden sonra biz yapacağız.

Saygılarımla.

Ayhan DEMİRCAN

İstanbul Optisyen Gözlükçüler Odası Başkan Adayı

Bunu Paylaş