1.Bölge İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkan Adayı


Optisyen Ayhan DEMİRCAN

MASKE DAĞITIMI GÖZLÜKÇÜLERDE DE OLSA?

Covid-19 ve Değişen Dünya

Covid-19 hayatımızdan çok şey götürdü

Covid-19 hayatımıza çok şey kattı

Nereye baktığınız değil ne gördüğünüz önemli!

Tüm dünyayı saran bu pandemi salgınından sonra başta ülke yöneticileri olmak üzere hemen hemen herkes reel toplantılarını sanal dünyaya taşımak zorunda kaldı. Bir anda bütün dünyada görüntülü konferans yöntemleri türedi. Hatta öyle ki bu konferans yöntemlerinden biri olan Zoom Video Programının değeri 2019 sonunda 15.9 milyar dolarken 2020 mart ayında 42.3 milyar dolara yükseldi. Dünyada en hızlı yükselen ve kazanan yine bir teknoloji şirketi oldu. Windows, Google, Facebook, ve hoş geldin Zoom.

Bizlerde İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetimine Aday meslektaşlarınız olarak sanal konferanslar sayesinde durum değerlendirmesi ve sohbetler düzenliyoruz. Aslında temel amacımız boş zamanlarda mesleğe yararlı fikir üretmek.

Ortaya bir fikir koymak. Bu fikri tartışmak, eksiğini tamamlamak, yanlış bir fikirse doğrusunu aramak. Netice itibariyle gelişmek için yeni fikirler lazım. Yanlış yada doğru fark etmez. Kimi zaman doğru fikirlerin doğmasına yanlış fikirler sebep olur! Bu yüzden fikir üretmek her zaman insanoğluna faydalı olmuştur.

 O halde buyrun fikir üretelim.

Bu günlerde ülkemizin maske krizini sağır sultan bile duydu. Maskesiz sokağa çıkmak yasak, maske satışı yasak. Resmi kurumlar maske dağıtımına başladı. Öyle ki eczacılar medula sistemine TC kaydıyla aile bireylerine maske bile dağıtacak duruma geldi. Medula sistemini kullanan bir diğer meslek grubu da biziz. Öyleyse ülkemizin bu zor günlerinde sağlık mesleği mensupları olarak bizlerde gerekli müracaatlarda bulunarak halkımıza medula sistemi üzerinden maske dağıtımına katkıda bulunalım mı? Bu konunun mesleğimize değer katacağı bir gerçek gibi. Tabi meslektaşımıza vereceği zarar var mıdır bu konuyu irdelemek lazım.

Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisi. Önemli olan bu değişimi mesleğimiz lehine nasıl şekillendirebiliriz?

Saygılarımla.

 Optisyen Ayhan DEMİRCAN 

 İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkan Adayı

Bunu Paylaş