1.Bölge İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkan Adayı


Optisyen Ayhan DEMİRCAN

KURUCU ODALARIN KOMİSYON VE GÖREVLENDİRMELERİ GERÇEK DIŞIDIR!

Değerli Meslektaşlarım;

En baştan beridir Oda seçimleri ve çalışmalarının siyaset ile karıştırılmaması siyasete benzetilmemesi konusuna inandığım gibi meslektaşlarımı da bu konuda uyarmışımdır.

Bizler siyasetçi değiliz. Bir seçim kazanmak uğruna siyasetçi edasıyla planlar yapıp, siyasi taktikler yapan doğru olmayan karar ve eylemleri doğruymuş gibi göstererek oy toplama yoluna giden aday ve yönetimleri de meslektaşımızın vicdanına bırakıyorum. Bir gün bütün meslektaşlarımız bu ODA muhabbetinin doğrularını A’dan Z’ye öğrenecek ve bu yanlışları da yapanları da kendileri anlayacaklardır.

Bu gün ülkemizde ki bütün Odaların yönetimleri KURUCU yapılanmalardır! Bu KURUCU yapılanmaların kurdukları komisyonlar ve gözlükçü meslektaşlarımıza verdikleri görevler YOK HÜKMÜNDEDİR !

NEDEN ?

Oda’ların komisyonları belirlemeleri alt komisyon oluşturmaları görevlendirme yapmaları doğru. Yalnız bunu yapmak Kurucu yönetimlerin görevi değil. Şöyle ki bir kurucu yönetim 100 tane de komisyon kursalar demokratik seçimlerden sonra kazanan yeni yönetimler, bu komisyonların hepsini sil baştan kendisi yapabilir yapacaktır da!

Madem işi siyasete dökerek oy toplamak uğruna komisyonlar kurup meslektaşlarımızı boş hayallerle denetçi ilan ediyorlar o halde siyasetten örnek verelim.

A belediyesinin B isimli başkanı seçimden önce 100 kişiye iş sözü verir veya işe alır. Amaç 100 tane oy ve çevresini kazanmaktır. A belediyesinin B isimli adayı seçimi kazanamazsa, C isimli kazanan kişi bütün herkesi işten çıkarır vs vs. 

Böylece C isimli kişi 100 tane düşman kazanmış olur. Hepimizin bildiği belediye seçim hikayeleri. Bazı yönetimlerde ki kurnaz kişilerde bunu yapmak istiyor. Oy kazanmak uğruna içi boş, görev tanımlanmamış komisyonlar kurarak meslektaşlarımıza yanlış bilgiler veriyorlar. Bu mesleğimize bir ihanettir. Bu yapılan mesleği ve meslektaşı ayrıştırır! Bu mesleğe yapılan çok büyük bir alçaklıktır. Nasıl olurda bir seçim kazanmak uğruna bu klasik seçim dalaverelerini bu mesleğe sokmak isterler inanın aklım almıyor.

Seçimlerden sonra meslektaşlarımızın takdir ettiği seçimi kazanan yönetim istediği komisyonu görevlendirmeyi yapabilir. Bunu da sadece 2 yıllığına yapar! 2 yıl sonra yeniden seçim olur başka biri kazanırsa komisyonları ve görevlendirmeleri sil baştan kendisi seçebilir yeni çalışmalar yapabilir. Ya da geçmişte yarım kalmış projeleri devam ettirebilir.

Bu gün bir KURUCU ODA YÖNETİMİNİN kurduğu komisyonlar ve görevlendirmeleri oy toplamak adına yaptıkları kurnazlıktan ibarettir. İçi boş hayal satmaktır. Meslektaşlarımızı kandırmak kendi lehimize aldatmak, yanlışı doğru gibi göstermek yerine gerçekten onurlu bir davranışta bulunarak meslektaşlarımıza doğruları anlatmak lazım. Seçim kazanmak uğruna gelecekteki kavga ve küslüklerin temelini atanları kınıyorum.

Yalnız sevindirici olan bir konuyu da sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim. Her ne kadar bu komisyon ve görevlendirmeler oy toplamak adına yapılan boş beleş bir işten ibaret olsa da, bu kurucu yönetimlere inanarak görev almak isteyen onlarca meslektaşımızın olması çok güzel bir haber.  Mücadele etmek adına bütün komisyonlara ve görevlere talip olan meslektaşlarımızı canı gönülden tebrik ederim. İnanıyorum ki mesleki bir harekette ne kadar çok gönüllü olursa, ‘’ben bu göreve talibim’’ diyen kişi sayısı çok olursa, yönetim için adaylar çok olursa meslektaşımızın mücadele etme azmi o kadar artıyor demektir.

İstiyorum ki bir ODA seçiminde onlarca aday olsun. Her aday bir mumdur her mum etrafına ışık saçar. Ne kadar çok aday ve gönüllü olursa doğru bilginin paylaşılma oranı o kadar artar. Mesleki mücadele o kadar güçlenir.

Bundan sonra ki süreç hakkında merak ettiğiniz her şeyi yorum ve mesaj atarak sorabilirsiniz. Değil ODA seçimi ülkenin BAŞKANLIK seçimi de olsa doğruları söylemekten vazgeçmeyiz. Çünkü bizlerin kaybetme korkusu yok. Bir seçimi kaybedince, kaybedeceğimiz hiçbir şey olmadığından YALANA ihtiyacımız da yok!

Saygılarımla…

Optisyen Ayhan DEMİRCAN

İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkan Adayı

Bunu Paylaş