1.Bölge İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası Başkan Adayı


Optisyen Ayhan DEMİRCAN

İnternetten Satılan Lensler & İşportada Satılan Güneş Gözlükleri

Türkiye kontakt lens pazar kapasitesi:

Ülkemizde son yıllarda artış gösterme eğilimi olsa da kontakt lens ticari hacmi dışa bağımlıdır. Belli başlı firmaların ürünleri tercih edilmektedir. Ayrıca piyasaya uzak doğu da yapılan markalarda girmektedir. 2017 yılında yaklaşık olarak 700 bin adet lens satılmıştır. Bu oran her yıl yaklaşık %3 oranında artmaktadır.

Fakat bu artış optisyenlik müesseselerine yeteri kadar yansımamaktadır. Bu artışın yansımama nedenleri arasında internet üzerinden satış, hekimler tarafından satış ve hastaneler tarafından satış yer alır. Ülkemizde kontakt lens kullanım yaş aralığı ise 16-36 yaş aralığında en yüksek seviyeye ulaşır. Buradan anlaşılacağı gibi kontak lens kullanıcılarını meslektaşlarımız ile buluşturabilmek için önümüzdeki engelleri kararlı bir şekilde hep birlikte bertaraf etmeliyiz.

Türkiye güneş gözlüğü pazar kapasitesi:

2010 yılında yaklaşık olarak 6-7 milyon adet güneş gözlüğü satılmıştır. Bu oran her yıl yaklaşık %2 oranında artmaktadır. Fakat bu artış optisyenlik müesseselerine doğru orantılı yansımamakta hatta azalmalar gözlenmektedir. 

Optisyenlik müesseselerinde ki artışı engelleyen en önemli faktör ise işporta da satılan, diğer perakende mağazalarında satılan ürünler ve sahte güneş gözlükleridir. 

Bunların önüne geçmek ve her yıl artan satış oranlarının optisyenlik mağazalarına yansımasını hep birlikte çalışarak gözlemleyeceğiz.

Optisyen Yalçın BAYKIN 

Bunu Paylaş